Matryca z jeszcze bardziej bliska

CCD2#1

Jakiś czas temu pokazywałem zdjęcia matrycy CCD spod mikroskopu. O tutaj. Post ten cieszył się zaskakującą popularnością. I nawet jedno pytanie wygląda na to, że znalazło odpowiedź dzięki czytelnikom (podobno matryca pochodzi z aparatu Recam iLook 655). Ale jedno czy dwa pytania zostały. W szczególności, mimo użycia naprawdę fajnego mikroskopu (tego którego nazwałem „dużym”) okazało się, że przydałoby się jeszcze troszkę powiększenia.

Trzeba powiedzieć, że problem z większymi powiększeniami zaczyna tu być fundamentalny. Na najlepszych zdjęciach z poprzedniego artykułu rozdzielczość kończyła się na poziomie troszkę poniżej 1 μm. Ale pół mikrona to przecież długość fali zielonego światła. Nie da się oglądać obiektów mniejszych niż długość fali światła, w którym chcemy je oglądać. A więc, bez względu na to jak dobrą optykę zrobimy, optycznym mikroskopem już dużo dalej z rozdzielczością nie zajedziemy. Musimy zacząć próbkować krótszymi falami. Standardowym narzędziem do oglądania rzeczywistości krótszymi falami jest mikroskop elektronowy.

Tak się składa, że dziwnym zbiegiem okoliczności mój instytut ma takie coś (nawet dwa) i uczynny kolega zrobił nowe zdjęcia. Czarno białe.

 To zdjęcie, które zamieściłem na początku, pokazuje róg matrycy. Nawet ten sam róg co trzecie z kolei zdjęcie w poprzednim odcinku. Z bondem (czyli tym złotym drucikiem, który łączy właściwy półprzewodnikowy element z obudową). Co ciekawe, można zobaczyć, że złota metalizacja ładnie wystaje ponad powierzchnię. Jak ktoś nie widzi dokładnie (bo mora przeszkadza) to tu widać lepiej (swoją drogą to w ogóle widać lepiej, jak się kliknie, bo się w większej rozdzielczości wyświetli):

CCD2#2

Głowy za to nie dam, ale podejrzewam, że to zdjęcie może przedstawiać tranzystor polowy służący na przykład do zczytywania. Jak się przyłoży napięcie do tego bonda, to półprzewodnik pod spodem może zacząć przewodzić pomiędzy tą ścieżką co idzie od górnej krawędzi obrazka, a tym grzebieniem na dole. Ale to tylko hipoteza, jak ktoś się lepiej zna, to proszę prostować.

Jedna rzecz, która została po ostatnim artykule do weryfikacji, to czy ta przezroczysta warstwa nałożona po wierzchu na mozaikę Bayera to były mikrosoczewki. No i zaraz będzie czysta odpowiedź, ale najpierw pokażę, że to dokładnie ta sama matryca co poprzednio. Oto zadrapanie (można porównać, że jest takie samo):

CCD2#3

Zadrapanie, swoją drogą, wcale nie jest duże. Zdjęcie przedstawia obszar mniej więcej 0,5mm x 0,5mm
Jak się przyjrzymy zadrapaniu bliżej, to okaże się, że owszem, ta matryca ma mikrosoczewki. Śmieszne jest to, że pomiędzy mikrosoczewkami, na styku każdych czterech pikseli jest dziurka. Podejrzewam, że te dziurki wynikają z tego, że tak wychodziło w tej technologii (pamiętajmy, że każda soczewka ma 2μm na 2μm)

CCD2#4

Można też zobaczyć śmieszne rzeczy na samej powierzchni półprzewodnika. Jak ktoś wróci do poprzedniego odcinka to zauważy, że w zadrapaniu widać taką różową kratkę. Zapewne ta kratka to są metalowe ścieżki a różowe są dlatego, że są z miedzi. Byłem ciekaw, czy te ścieżki będą wystawać ponad powierzchnię półprzewodnika. Ale nie, nie wystają. Zamiast tego, jak się przyjrzeć, na powierzchni widać wgłębienie na każdy piksel.

Na sam koniec jeszcze zdjęcie samego rogu. Obawiam się, że nic mądrego o nim nie mogę napisać, ale podoba mi się, bo ładnie wygląda miejsce, gdzie zaczynają się mikrosoczewki.

CCD2#5

Niemniej, owszem TO BYŁY mikrosoczewki 🙂

4 myśli na temat “Matryca z jeszcze bardziej bliska

  1. Owa struktura podejrzewana o bycie tranzystorem polowym jest w rzeczywistości tranzystorem bipolarnym 😉

    1. Oooo… kej. Istotnie milcząco założyłem, że mówimy o klasycznym mikroskopie optycznym, a pisząc „dobra optyka” miałem na myśli radzenie sobie z aberracjami optycznymi.
      Rzeczywiście istnieją specjalnie techniki mikroskopowe pozwalające pokonać ograniczenie dyfrakcyjne (z których SNOM nawet mamy). Ale tak, czy siak często mikroskop elektronowy jest najwygodniejszy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.